Rozwijając swoją firmę często stajemy przed koniecznością znalezienia odpowiedniego inwestora lub wspólnika, którzy będą gotowi zainwestować w nasze przedsięwzięcie. Jednak w świecie biznesu proces przyciągnięcia inwestora, bądź wspólnika jest skomplikowany, wymagający przeprowadzenia wielu analiz. Do takiego kroku należy się odpowiednio przygotować, bowiem wybór właściwego partnera biznesowego będzie fundamentem dalszego rozwoju firmy.
Przed rozpoczęciem szukania konkretnego partnera biznesowego należy rozważyć, czy firmie potrzebny jest inwestor, czy może bardziej właściwym krokiem byłoby poszukanie wiarygodnego wspólnika? Może się wydawać, że inwestor czy wspólnik, to zbieżne postacie biznesowe, w rzeczywistości inny model biznesowy i rozliczeniowy dotyczy inwestora, a inny wspólnika.
Inwestor, czy wspólnik?
Rola inwestora polega na wniesieniu swojego kapitału w konkretne przedsięwzięcie biznesowe. Z reguły jest to kapitał finansowy, rzadziej występuje w formie rzeczowej. Inwestorem może być osoba prawna lub fizyczna, jak również organizacja bez osobowości prawnej. Tak więc inwestorami mogą być koncerny, duże firmy, korporacje, fundusze inwestycyjne, czy też tzw. aniołowie biznesu, czyli prywatni inwestorzy, którzy finansując dane przedsięwzięcie stają się również patronami takiej inicjatywy.
Inwestując w dane przedsięwzięcie podmiot gospodarczy nastawiony jest na osiągnięcie w przyszłości zysku finansowego, a więc zwrotu zainwestowanych pieniędzy powiększonych o zysk. Należy przy tym pamiętać, iż finansując jakieś przedsięwzięcie biznesowe, inwestor podejmuje również ryzyko poniesienia straty w przypadku niepowodzenia całego przedsięwzięcia.
Wspólnik jest osobą współdecydującą w firmie i współodpowiedzialną w prowadzonym biznesie. W przeciwieństwie do inwestora, wspólnik osobiście angażuje się w prowadzenie firmy, poświęca swój czas i wiedzę, dzieli się swoimi kompetencjami zawodowymi oraz kontaktami biznesowymi. Stopień zaangażowania wspólnika w prowadzenie i rozwój firmy uzależniony jest od ustaleń między wspólnikami.
Pozyskując do firmy wspólnika możemy dokonać rozłożenia obowiązków, co przy dobrej organizacji i współpracy jest korzystne dla rozwoju firmy. Wspólnik pobiera wynagrodzenie oraz dywidendę od osiągniętych w firmie dochodów.
Trzeba jednak dodać, iż posiadanie wspólnika wiąże się z koniecznością konsultowania podejmowanych decyzji, co nie zawsze jest łatwe, a czasami może doprowadzić do sytuacji patowej w firmie. Dlatego ważne jest, aby wspólnik charakteryzował się nie tylko wysokim kwalifikacjami zawodowymi, ale również podzielał wizję rozwoju firmy.
Dlaczego warto pozyskać wartościowego partnera w biznesie?
Pozyskanie inwestora otwiera drzwi do nowych środków finansowych, koniecznych do realizacji biznesowych planów. Pozyskanie kapitału od inwestora wiąże się z mniejszymi formalnościami do spełnienia, a warunki współpracy oraz spłaty uzgadniają strony między sobą. Dobry inwestor nie tylko udostępni swój kapitał, ale może również wesprzeć rozwój firmy, dzieląc się swoimi kontaktami, wiedzą oraz doświadczeniem.
Możemy również skorzystać na pozyskaniu do firmy wspólnika. Dzięki współpracy ze wspólnikiem i dzieleniem się doświadczeniem, pomysłami oraz realizacją zadań, wzrośnie innowacyjność oraz konkurencyjność firmy, co przełoży się na pozyskanie nowych zleceń, co z kolei stanowić może napęd do rozwoju firmy.
Jak znaleźć dobrego inwestora?
Pozyskanie dobrego inwestora powinno przynieść firmie wiele korzyści, dlatego podejmując decyzję o przyciągnięciu do firmy inwestora lub inwestorów, należy cały proces przeprowadzić z odpowiednim przemyśleniem i zaangażowaniem.
Przygotowując ofertę dla inwestorów, należy sporządzić przekonujący biznesplan, który z jednej strony uwydatni atuty firmy i jej potencjał wzrostu, z drugiej strony trafi w potrzeby i oczekiwania inwestorów.
Oferta dla inwestorów powinna być dostosowana do wielkości firmy oraz rodzaju prowadzonej działalności. Inwestorów można poszukiwać m.in. w gronie:
- funduszy inwestycyjnych
- sieci aniołów biznesu
- instytucjach przyznających granty dla przedsiębiorców,
- lokalnych podmiotów wspierających przedsiębiorczość.
- inwestorów lokalnych, z najbliższego otoczenia, w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.
Warto również zadbać o promocję własnej firmy, m.in. w mediach społecznościowych, serwisach branżowych, poprzez prowadzenie własnej strony internetowej, czy braniu udziału w targach oraz konferencjach branżowych.
Aby zwiększyć szansę powodzenia w pozyskaniu inwestora, należy zainteresować swoją ofertą wiele podmiotów.
W celu nawiązania współpracy z potencjalnym inwestorem, należy odpowiednio przygotować się na spotkanie. Podczas rozmowy przyda się dobra znajomość branży oraz umiejętność przekonania rozmówcy, że proponowany biznes ma duży potencjał zwrotu z inwestycji.
Jak pozyskać do firmy odpowiedniego wspólnika?
Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się jak pozyskać do firmy odpowiedniego wspólnika, powinni najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego wspólnika potrzebują? Należy zastanowić się, jakimi kompetencjami, umiejętnościami i wiedzą się dysponuje, a jakie istotne cechy wspólnika są pożądane dla dalszego rozwoju firmy. Pozyskanie wspólnika ze zdolnościami uzupełniającymi pozwoli na sprawniejsze zarządzanie firmą. Ponadto poszukiwany wspólnik powinien cechować się doświadczeniem odpowiadającym roli i zadaniom, jakie będzie wypełniał w firmie.
W całym procesie pozyskiwania do współpracy odpowiedniego wspólnika nie należy zapominać o zaufaniu, jakim powinni być obdarzeni wspólnicy – partnerzy we wspólnym prowadzeniu biznesu.
Odrębną kwestią pozostaje pytanie, gdzie szukać wspólnika? Mając określony profil poszukiwanej do współpracy osoby, odpowiedniego wspólnika możemy szukać m.in.:
- wśród najbliższego otoczenia: rodzina, znajomi, przyjaciele, współpracownicy, osoby z polecenia,
- na wydarzeniach biznesowych: szkoleniach, konferencjach, branżowe eventy,
- w serwisach branżowych, ogłoszeniowych, mediach społecznościowych.
Przed rozpoczęciem współpracy z wybranym wspólnikiem należy omówić wizję rozwoju firmy, uzgodnić podział udziałów, koniecznie należy określić podział zadań i obowiązków, zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami i zdolnościami oraz sprecyzować zasady wynagradzania. Ponadto należy określić kto i w jakich sytuacjach podejmuje decyzje.